Zmiana obfitości krwawień i krwawienia międzymiesiączkowe
Tak zmienia się menstruacja
Zmiany w wydzielinie miesiączkowej związane z wahaniami poziomu hormonów są czymś naturalnym. Na obfitość krwawienia ma wpływ wiele różnych czynników. Podczas cyklu mogą pojawić się nieprawidłowości, które objawiają się na przykład krwawieniami międzymiesiączkowymi lub wyjątkowo obfitym krwawieniem. Sprawdź, co ma szczególny wpływ na obfitość krwawienia miesiączkowego oraz które produkty o.b.® najlepiej dopasują się do Twoich zmieniających się potrzeb.
Zmiany obfitości krwawienia
Zmiany w wydzielinie miesiączkowej podczas okresu są czymś naturalnym . U wielu kobiet krwawienie jest bardziej intensywne przez kilka pierwszych dni miesiączki, a potem stopniowo staje się coraz bardziej skąpe. Mogą także występować wahania długości cyklu menstruacyjnego. Tampony o.b.® dostępne są w różnych wariantach i poziomach chłonności, dzięki czemu z łatwością dobierzesz produkt, który spełni Twoje zmieniające się potrzeby.
Krwawienie międzymiesiączkowe
Poza „normalnym” krwawieniem menstruacyjnym może u Ciebie wystąpić także krwawienie międzymiesiączkowe . Często jest ono bardzo skąpe – określamy je wtedy mianem plamienia. Krwawienie międzymiesiączkowe może jednak także być bardziej obfite.
Krwawienie międzymiesiączkowe jest najczęściej niegroźne . Może je wywołać stres lub ścisła dieta, a nawet może być związane z trwającym jajeczkowaniem (tzw. krwawienie owulacyjne).
Tego rodzaju krwawienie występuje także u młodych dziewcząt, u których cykl nie jest jeszcze w pełni wyregulowany po pierwszej menstruacji. Nie jest ono także rzadkością podczas menopauzy (klimakterium), przed ostatnią miesiączką (menopauza). Krwawienie międzymiesiączkowe może jednak także wskazywać na występowanie poważnych schorzeń. Jeżeli często występuje u Ciebie krwawienie międzymiesiączkowe, skonsultuj się z ginekologiem.
Plamienie jest zwykle mniej poważne. Aby czuć się świeżo i chronić odzież, w przypadku skąpego krwawienia międzymiesiączkowego warto sięgnąć po wkładki higieniczne.
Obfite krwawienie miesiączkowe (menorrhagia)
Obfite krwawienia są często związane ze szczególnie długą miesiączką. Krwotok miesiączkowy występuje gdy kobieta traci podczas miesiączki ponad 80 mililitrów krwi, zamiast normalnych 40-60 ml lub gdy jej miesiączka trwa dłużej niż siedem dni.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 20% wszystkich kobiet cierpi na bardzo obfite miesiączki. Duża utrata krwi podczas okresu może być bardzo niekomfortowa i negatywnie wpływać na coedzienne życie: z powodu dużej utraty krwi wiele kobiet cierpi na zmęczenie, problemy z krążeniem, anemię i niedobór żelaza (niedokrwistość z niedoboru żelaza).
Obfite krwawienie podczas okresu może mieć różne przyczyny. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem o obfitych i długotrwałych krwawieniach miesiączkowych.
W przypadku bardzo obfitego krwawienia jako zabezpieczenie polecamy tampony o najwyższej chłonności, takie jak: o.b.® ProComfort Super Plus , o.b.® ExtraProtect Super+ Comfort lub o.b.® Original Super Plus.
Krwawienie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych lub stosowania wkładki domacicznej
Intensywność cyklu menstruacyjnego może także zmieniać się w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych . U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne krwawienie jest zwykle bardziej skąpe. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na prawidłowy rozwój i dojrzewanie komórki jajowej oraz zapobiegają owulacji. Wyściółka macicy staje się cieńsza, a przy tym krwawienie jest o wiele mniej intensywne.
W związku z tym preferowane są tampony, które łatwiej jest zaaplikować i usunąć. Dzięki wyjątkowej otoczce SilkTouch® tampony o.b.® ProComfort™ są łatwe i wygodne w użyciu, nawet w dni ze skąpym krwawieniem.
Cykl może się zmieniać i mogą w nim występować fluktuacje także podczas stosowania innych środków antykoncepcyjnych, takich jak wkładka domaciczna. U kobiet stosujących miedzianą wkładkę domaciczną krwawienie jest zwykle bardziej obfite i trwa dłużej, a cykl jest mniej regularny. W przypadku wkładki hormonalnej dzieje się dokładnie odwrotnie. Krwawienie jest zwykle bardziej skąpe, a nawet może całkowicie zanikać.
Po urodzeniu dziecka i w czasie menopauzy
Intensywność krwawienia menstruacyjnego zmienia się na każdym nowym etapie Twojego życia. Kiedy krwawienie powraca po urodzeniu dziecka, u wielu kobiet staje się ono bardziej obfite i trwa dłużej niż dotychczas, a wcześniej stosowane tampony nie pasują już tak dobrze, jak kiedyś. Także menopauza może powodować nasilenie krwawień.
Tampony o.b.® ExtraProtect zapewniają dodatkową ochronę. Wyjątkowe elastyczne skrzydełka zabezpieczające SilkTouch® delikatnie rozwijają się i pomagają pochłaniać płyn, którego inne tampony mogłyby nie wchłonąć. Tampony o.b.® ExtraProtect z otoczką SilkTouch® wyposażono w zabezpieczające skrzydełka, które delikatnie dopasowują się do kształtu pochwy i uniemożliwiają przemieszczenie się tamponu.
Przy okazji – tampony o.b.® ExtraProtect można też stosować w nocy. Na noc możesz zwykle zakładać tampony o tej samej chłonności co w ciągu dnia. Załóż nowy tampon tuż przed pójściem spać i wymień go na nowy rano, tuż po przebudzeniu.
Może Cię także zainteresować
Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?
Produkty
Wyszukiwarka produktów o.b.®
Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.
Często zadawane pytania
Dowiedz się więcej o menstruacji, dojrzewaniu i tamponach.