Skip to main content

W trakcie miesiączki – jak każdego innego dnia

Search

Nastolatka


Czy często podczas miesiączki cierpisz na rozpierający ból w brzuchu, czujesz się zmęczona i masz zły humor? Nie jesteś sama – wszystkie to przechodzimy raz w miesiącu. Zrozumienie przyczyn tego stanu i zastosowanie kilku wskazówek pozwoli Ci czuć się dobrze podczas miesiączki – jak każdego innego dnia.


Czy zastanawiałaś się kiedyś, co dokładnie dzieje się w Twoim ciele i co powoduje te wszystkie objawy: łagodne, denerwujące, a czasem nawet bardzo silne? Zobaczmy:

Rozpierający ból w brzuchu zaczyna się zwykle na początku menstruacji, po uwolnieniu komórki jajowej z jajników do jajowodów. Macica wykonuje skurcze, aby oddzielić górne warstwy błony śluzowej, co powoduje ból wywołany skurczami menstruacyjnymi.

Najprawdopodobniej słyszałaś, że za huśtawkę nastrojów w cyklu menstruacyjnym odpowiadają hormony. Zależnie od poziomów progesteronu i estrogenów, które wpływają na poziom serotoniny – związku odpowiedzialnego za samopoczucie – w mózgu, możesz czuć się zmęczona i rozdrażniona albo też nagle poczuć przypływ energii i dobrego humoru.

Poznaj 5 naszych wskazówek, jak czuć się dobrze – podczas miesiączki i każdego dnia:

  1. Ruszaj się!  Nie trzeba się przemęczać, ale łagodny czy umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu – taki jak spacer, jazda rowerem czy pływanie – potrafi zdziałać cuda. Ruch ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a także pomaga rozciągnąć mięśnie brzucha, co łagodzi skurcze.

  2. Zrelaksuj się i postaw na ciepło!  Połóż termofor w dolnej części brzucha, leżąc na kanapie, albo weź ciepły prysznic lub kąpiel, aby poprawić krążenie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i rozluźnia ciało.

  3. Dogódź sobie i popraw sobie humor!  Wyjdź z przyjaciółmi albo obejrzyj ulubiony film. Pozwól sobie na smaczne i zdrowe jedzenie. Nawiasem mówiąc, gorzka czekolada pomaga złagodzić huśtawki nastroju i podwyższa poziom serotoniny.

  4. Trzymaj się z dala od kawy!  Chociaż poranna kawa może być dla Ciebie tak naturalna jak oddychanie, warto unikać tego napoju w czasie miesiączki. Kofeina zwęża naczynia krwionośne i nasila skurcze.

  5. Wyśpij się!  Jest wiele powodów, dla których sen jest ważny – utrzymywanie poziomu hormonów i cukru we krwi oraz zapewnianie organizmowi czasu na regenerację. Zrób sobie popołudniową drzemkę. Termofor lub mata rozgrzewająca pozwolą Ci się zrelaksować i łatwiej zasnąć.