Cykl menstruacyjny/miesiączkowy

Kobieta zaznacza dni w kalendarzu czerwonym długopisem
Kobieta zaznacza dni w kalendarzu czerwonym długopisem

Na czym polega cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny, zwany także cyklem miesiączkowym, rozpoczyna się u dziewcząt od pierwszej miesiączki, a następnie powtarza się mniej więcej raz na miesiąc. Każdy cykl owulacji i menstruacji trwa około 28 dni. Jak dokładnie przebiega? Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat kobieciej anatomii, naturalnego cyklu menstruacyjnego, owulacji i miesiączkowania.

Cykl miesięczny

Cykl trwa około 28 dni, ale nierzadko występują też krótkie, 21-dniowe lub dłuższe, 35-dniowe cykle. Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i kończy dzień przed wystąpieniem kolejnego krwawienia.

Faza folikularna

Faza folikularna rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki. Po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego, kiedy wydalona została stara wyściółka macicy, narząd ten na nowo zaczyna się przygotowywać na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Estrogen to hormon, którego działanie powoduje:

  • pogrubianie się błony śluzowej
  • gromadzenie w niej składników odżywczych
  • przygotowanie do zagnieżdżenia komórki jajowej (faza proliferacji)

Równocześnie w jajnikach dojrzewają pęcherzyki jajowe, zawierające komórki jajowe. Za proces dojrzewania komórki jajowej odpowiada hormon folikulotropowy (FSH).

Długość fazy folikularnej może się różnić w poszczególnych cyklach: w cyklu 28-dniowym faza ta trwa około 14 dni, a w cyklu 35-dniowym trwa około 21 dni. Kończy się zawsze w chwili owulacji.

Owulacja

Owulacja (jajeczkowanie) ma miejsce w drugiej połowie cyklu – zwykle 11 do 16 dni przed kolejną miesiączką, w zależności od długości cyklu. W czasie owulacji jeden z pęcherzyków jajowych pęka i uwalnia komórkę jajową. Dojrzała komórka jajowa przesuwana jest następnie z jednego z dwóch jajników jajowodami do macicy. Zwykle dochodzi do uwolnienia tylko jednej z dwóch komórek jajowych – o tym, która będzie to komórka decyduje przypadek. Faza owulacji trwa trzy do czterech dni. Jeżeli w tym okresie w jajowodach znajdą się plemniki, może dojść do zapłodnienia komórki jajowej.

Równocześnie, w pęcherzyku w jajniku powstaje tzw. ciałko żółte. Dlatego fazę tę nazywa się też fazą lutealną lub fazą ciałka żółtego. W fazie tej produkowany jest estrogen oraz duże ilości progesteronu. Progesteron służy przygotowaniom macicy do implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Po zapłodnieniu, komórka jajowa zagnieżdża się w macicy.

Menstruacja

Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ulega rozpadowi w jajowodzie w ciągu 24 godzin. Ciałko żółte w jajniku zanika w ciągu kolejnych 14 dni, a górne warstwy wyściółki jamy macicy (przygotowane na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej) przestają być potrzebne i zaczynają się złuszczać. Wraz z niewielkim krwawieniem wydalane są one na zewnątrz organizmu przez pochwę podczas kolejnej miesiączki – tak zaczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Typowy okres jako diagram

Cykle menstruacyjne nie zawsze są takie same – różnią się zarówno pomiędzy poszczególnymi kobietami, jak i w poszczególnych miesiącach. Na obfitość krwawienia miesiączkowego mogą mieć wpływ różne zdarzenia życiowe, takie jak np.:

  • urodzenie dziecka
  • dieta
  • stres
  • stosowane metody antykoncepcji

Dostępne są tampony o różnych kształtach i poziomach chłonności. Jeżeli wybierzesz odpowiedni dla siebie produkt, będziesz się czuć komfortowo i bezpiecznie w każdy dzień miesiąca – nic nie przeszkodzi Ci żyć pełnią życia.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki produktów, aby dowiedzieć się więcej. W razie pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub ginekologa.

Może Cię także zainteresować

Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?

Czy mogę stosować tampony na noc?

Anatomia kobiecego ciała

blona_dziewicza

Błona dziewicza

Miękki, elastyczny fałd skóry z naturalnym otworem, który otacza wnętrze pochwy. U wielu dziewcząt błona dziewicza zostaje przerwana na długo przed pierwszym stosunkiem płciowym.

pochwa

Pochwa

Rozciągliwy narząd przypominający rurkę, wąski w okolicy ujścia i znacznie szerszy wewnątrz.

szyjka_macicy

Szyjka macicy

Otwór, który łączy macicę z pochwą.

macica

Macica

Narząd o silnie umięśnionych ścianach, którego wnętrze stanowi niewielka jama wyściełana błoną śluzową.

jajowody

Jajowody

Przewody, które z pomocą niewielkich włosków transportują dojrzałe jajeczko do macicy.

jajniki

Jajnik

Komórki jajowe dojrzewają w jajnikach.

jajnik

Jajnik

Komórki jajowe dojrzewają w jajnikach.

jajowody

Jajowody

Przewody, które z pomocą niewielkich włosków transportują dojrzałe jajeczko do macicy.

macica

Macica

Narząd o silnie umięśnionych ścianach, którego wnętrze stanowi niewielka jama wyściełana błoną śluzową.

blona_sluzowa

Endometrium

Zagnieżdża się w niej zapłodnione jajeczko. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa zostaje usunięta z organizmu w czasie menstruacji.

szyjka_macicy

Szyjka macicy

Otwór, który łączy macicę z pochwą.

pochwa

Pochwa

Pochwa stanowi połączenie pomiędzy macicą a środowiskiem zewnętrznym. Ujście pochwy znajduje się między cewką moczową a odbytem.

miesnie_dna_miednicy

Mięśnie dna macicy

Pomagają utrzymać narządy wewnętrzne w odpowiednim miejscu.

lechatczka

Łechtaczka

Zbieg zakończeń nerwowych położony nad cewką moczową pomiędzy wargami sromowymi wewnętrznymi, który odgrywa ważną rolę w pobudzeniu seksualnym.

wargi_sromowe

Wargi sromowe mniejsze

Od zewnątrz ujście pochwy zakrywają wargi sromowe mniejsze i większe.

odbytnica

Odbytnica

pecherz_i_cewka_moczowa

Pęcherz moczowy i cewka moczowa

Produkty Pokaż wszystkie

Wyszukiwarka produktów o.b.®

Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.

Często zadawane pytania

Dowiedz się więcej o menstruacji,
dojrzewaniu i tamponach.