Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Jak dbasz o swoje dobre samopoczucie przed miesiączką?
Czy stajesz się nagle nerwowa i masz wahania nastroju? Bóle głowy i tkliwe piersi brzmią znajomo? Nagle przestajesz się mieścić w ulubioną sukienkę? Nie martw się! Miliony kobiet na świecie odczuwają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeżeli będziesz się stosować do kilku wskazówek, łatwiej Ci będzie sobie poradzić z objawami i nie będziesz musiała w te dni rezygnować z ulubionych zajęć!
Już nawet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego możesz czuć się źle, stać się nerwowa i doświadczać huśtawki nastrojów. Objawy te nasilają się szczególnie tuż przed miesiączką i znikają, kiedy tylko się zacznie. Niektóre objawy PMS wywołuje zatrzymywanie wody w organizmie (obrzęk). Można je łagodzić albo całkowicie wyeliminować stosując się do kilku prostych wskazówek.
Wskazówki na temat odżywiania podczas PMS
Oto pięć najważniejszych wskazówek na temat odżywiania, które pomogą ograniczyć zatrzymywanie wody w organizmie i złagodzić objawy PMS:
Pij dużo wody! Wbrew pozorom, może to pomóc zmniejszyć obrzęki i wzdęcia. Woda wypłukuje także z organizmu toksyny. Kiedy jesteś poza domem, zawsze warto mieć pod ręką butelkę wody.
Odkryj moc warzyw i owoców z dużą zawartością wody . Arbuzy i ogórki nie tylko pomagają uporać się z PMS, ale sprzyjają też prawidłowemu nawodnieniu organizmu i mają pozytywny wpływ na całe ciało.
Popraw sobie nastrój filiżanką gorącego ziołowego naparu albo ulubionym jedzeniem o działaniu diuretycznym . Szczególnie polecana jest w tym celu herbatka z pokrzywy lub liści brzozy, brązowy ryż, jabłka i żurawina.
Zasmakuj w produktach z dużą zawartością magnezu i witaminy E . Na przykład banany są bogate w magnez, podczas gdy suszone morele są bogatym źródłem witaminy E, a awokado mają pod dostatkiem i jednej, i drugiej.
Uważaj na sól, cukier, kawę i czarną herbatę! Zbilansowana dieta – bez cukru i soli w nadmiarze – da Ci energię, której potrzebujesz, ograniczając przy tym zatrzymywanie wody w organizmie. Staraj się także unikać kawy i czarnej herbaty. Zwiększają one zatrzymywanie wody w organizmie.
Pomoc medyczna w przypadku nasilonych objawów
Jeżeli bóle podbrzusza, skurcze czy depresja stają się tak nasilone, że „domowe sposoby” okazują się nieskuteczne, skonsultuj się z lekarzem. Na zakończenie – dobre wieści: zatrzymywanie wody w organizmie związane z miesiączką mija zwykle samoistnie po jej zakończeniu.
Może Cię także zainteresować
Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?
Produkty
Wyszukiwarka produktów o.b.®
Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.
Często zadawane pytania
Dowiedz się więcej o menstruacji, dojrzewaniu i tamponach.