Skurcze i bóle menstruacyjne
Jak zapewnić sobie dobre samopoczucie podczas miesiączki?
Czy podczas miesiączki często odczuwasz napięcie lub skurcze w podbrzuszu? Czujesz się poirytowana i zmęczona? Nie jesteś sama – każda z nas doświadcza tego podczas miesiączki! Poznanie przyczyn bólu i innych dolegliwości występujących podczas menstruacji, a także stosowanie się do kilku wskazówek, pozwoli Ci zadbać o dobre samopoczucie w czasie miesiączki, tak samo, jak każdego innego dnia.
Ból menstruacyjny
Czy zastanawiałaś się kiedyś, co dokładnie dzieje się w Twoim organizmie i co wywołuje skurcze menstruacyjne?
Oto garść informacji:
Bóle miesiączkowe (dysmenorrhea w postaci pierwotnej) często pojawiają się na początku menstruacji, po uwolnieniu komórki jajowej w jajniku i jej migracji do jajowodów. W endometrium syntetyzowane są coraz większe ilości prostaglandyn, hormonów które pobudzają aktywność mięśni macicy, sprzyjając złuszczaniu błony śluzowej. Występują powtarzalne skurcze macicy, które przyspieszają złuszczanie wierzchnich warstw błony śluzowej, co może wywoływać ból.
Silne bóle menstruacyjne
Istnieje także wtórna postać bolesnego miesiączkowania , która wiąże się z procesami chorobowymi w organizmie (np. torbiele, zapalenie błony śluzowej macicy, mięśniaki, endometrioza) lub ze stosowaniem mechanicznych środków antykoncepcyjnych (wkładek wewnątrzmacicznych). W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z ginekologiem, który ma do dyspozycji różne metody diagnostyczne, pozwalające stwierdzić, czy odczuwane przez Ciebie bóle menstruacyjne są „normalne”.
Wahania nastroju
Za wahania nastroju w czasie cyklu menstruacyjnego odpowiadają hormony. W zależności od poziomu progesteronu i estrogenów – który może wpłynąć na stężenie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, w mózgu – możesz czuć się albo zmęczona i poirytowana albo nagle pełna energii i odprężona.
Wskazówki na temat radzenia sobie z bólem menstruacyjnym i wahaniami nastroju
Ćwicz! Nie chodzi o nadmierny wysiłek fizyczny, ale o lekką lub średnio intensywną aktywność na świeżym powietrzu – np. spacer, przejażdżka na rowerze czy pływanie. Mogą one czasem zdziałać cuda w przypadku bólu w podbrzuszu. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na samopoczucie i pomagają rozciągnąć mięśnie podbrzusza, łagodząc tym samym nieco bóle menstruacyjne.
Ciepło to najlepszy domowy sposób na ból! Leżąc na kanapie połóż sobie na brzuchu termofor lub weź ciepłą kąpiel, która poprawi krążenie krwi. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, odpręża nas i uśmierza ból.
Zrób sobie przyjemność, aby wprawić się w dobry nastrój! Znajdź czas, aby ponownie spotkać się z przyjaciółmi lub obejrzeć ulubiony film. Ugotuj smaczny, zdrowy posiłek. Przy okazji: ciemna czekolada pomaga zapanować nad zachciankami i zwiększyć poziom serotoniny w organizmie.
Zapomnij o kawie! Choć codzienna filiżanka kawy może wydawać Ci się czymś tak oczywistym jak oddychanie, podczas miesiączki warto z niej zrezygnować. Kofeina zwęża naczynia krwionośne i może nasilać takie objawy jak ból głowy czy skurcze.
Wysypiaj się! Jest wiele powodów, dla których sen jest ważny: Utrzymuje stężenie hormonów i glukozy we krwi na wysokim poziomie oraz daje Twojemu ciału czas na regenerację. Zrób sobie dłuższą drzemkę po południu, aby nabrać energii. Łatwiej się zrelaksujesz i szybciej zaśniesz, jeżeli skorzystasz z termofora lub ogrzewacza.
Zauważyłaś u siebie takie objawy jak podenerwowanie, ból głowy lub dyskomfort jeszcze przed miesiączką? Dowiedz się więcej o zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS) tutaj.
Jeżeli zauważysz istotne zmiany w przebiegu menstruacji, zapoznaj się z ważnymi i przydatnymi informacjami na ten temat w części Zmiany w menstruacji .
Może Cię także zainteresować
Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?
Produkty
Wyszukiwarka produktów o.b.®
Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.
Często zadawane pytania
Dowiedz się więcej o menstruacji, dojrzewaniu i tamponach.