Informacje dla rodziców
Czy czułaś się gotowa na swoją pierwszą miesiączkę ? Czy miałaś wystarczające informacje? Czasy się zmieniły! Dziewczęta z pokolenia Twojej mamy czuły się zbyt zażenowane, aby poruszać ten temat, ale dziś rozmawiamy o nim bardziej otwarcie. Rozmowę córki z rodzicem można zacząć na różne sposoby
Dobrą okazją do rozmowy może być scena w serialu telewizyjnym lub artykuł w gazecie. Zapytaj swoją córkę, co już wie i czy rozmawiała na ten temat z przyjaciółkami. Kilka krótkich rozmów czasem sprawdza się bardziej niż jedna długa dyskusja. Pokaż córce, że może się do Ciebie zwrócić z wszelkimi pytaniami. Postaraj się, by zrozumiała, że miesiączki nie trzeba się wstydzić – to znak, że jest zdrowa. Powinna być z niej dumna i może dzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami. Jeżeli będzie dobrze przygotowana na nadchodzące zmiany, od początku pozytywnie podejdzie do menstruacji.
Z kim mogę porozmawiać o miesiączce?
Rozmowa na temat miesiączki jest czymś zupełnie normalnym. Im bardziej otwarcie rozmawia się na ten temat, tym łatwiejszy się on staje. Wiele dziewcząt obawia się jednak poruszać ten temat w rozmowach z ojcem. Dlatego właśnie stworzyliśmy przewodnik na temat menstruacji dla wszystkich, którzy miesiączkują lub nie – nie jest on przeznaczony wyłącznie dla ojców, ale jest im szczególnie godny polecenia. Przewodnik na temat menstruacji pomoże Ci, jako rodzicowi, odbyć pierwszą rozmowę na temat miesiączki w sposób taktowny i nastawiony na przekazanie potrzebnej wiedzy.
Co, jeżeli ona nie chce o tym rozmawiać?
Chcesz przekazać swojej córce ważne rady na temat dorastania, a ona zachowuje się jak uparta przemądrzała? Brzmi znajomo? Jest to całkowicie normalne, a nawet zdrowe, i stanowi część procesu dorastania! Pamiętaj, że Twoja córka nie jest już dzieckiem, ale z dziewczynki zmienia się w kobietę, która bierze odpowiedzialność za samą siebie. Dojrzewanie to niełatwy okres, ale jeżeli będziesz otwarty i zapewnisz jej poczucie bezpieczeństwa, więzi łączące Cię z córką staną się jeszcze mocniejsze.
Badania pokazują, że okres dojrzewania to nie tylko czas huśtawki nastrojów powodowanej zwiększeniem produkcji hormonów, ale także okres, w którym mózg wolniej hamuje uczucie niepokoju. Dlatego właśnie nastolatkowie wydają się często być przygnębieni i w złym humorze. Nie bierz tego do siebie! Rozmawiaj z córką tak, jak zwykle i pozwól, by temat menstruacji naturalnie pojawiał się w codziennym życiu. Jeżeli jako matka lub ojciec jesteście spokojni i otwarci, Wasza córka już wkrótce poczuje się tak samo.
Jak wpleść temat współżycia seksualnego do rozmów?
Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie dla dziewczyny , które zbiega się w czasie z okresem, w którym zaczyna ona mieć świadomość własnej seksualności oraz seksualności osób, które ją otaczają. Być może na horyzoncie wkrótce pojawi się nawet pierwszy chłopak?
Rozmowa o miesiączce może naturalnie przerodzić się w rozmowę o seksie. Przełamaliście już pierwsze lody, warto więc pójść o krok naprzód! Pamiętaj, że Twoja córka jest zdolna do zajścia w ciążę już od pierwszej owulacji. Ważne zatem, aby rozmawiać z nią na temat związku pomiędzy menstruacją i płodnością. Przekaż jej informacje o różnych metodach antykoncepcji! Możesz także skontaktować się z ginekologiem lub z lekarzem ogólnym, jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania lub potrzebujesz rady na temat rozwoju fizycznego swojej córki, antykoncepcji i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
To doskonała okazja, aby przybliżyć jej temat bezpiecznego seksu.
Biała wydzielina z pochwy to oznaka zbliżającej się pierwszej miesiączki.
U większości dziewcząt pojawia się w ciągu jednego do dwóch lat przed pierwszym okresem, do wyraźnego białawego upławy w pochwie, biały przepływ młodych dziewcząt. Ta naturalna wydzielina z pochwy pokazuje, że narządy płciowe zaczęły pracować.
The Pojawienie się białej wydzieliny to dobry czas na edukację córki w zakresie higieny osobistej podczas menstruacji. Dlaczego nie przedstawisz jej wkładek higienicznych? Pochłoną one wydzielinę i pomogą twojej córce poczuć się świeżo. Możesz jej pokazać, jakie to proste w użyciu - po prostu zdejmij folię ochronną i mocno dociśnij do majtek. Wyjaśnij jej, że wydzielina z pochwy jest normalnym objawem dojrzewania. To usunie wszelkie zmartwienia, które mogłaby mieć i pomoże jej poczuć się bezpiecznie.
W okresie dojrzewania wiele dziewcząt obawia się, że ich pierwsza miesiączka nadejdzie w bardzo nieodpowiednim momencie. Twoja córka może z łatwością używać wkładek higienicznych każdego dnia, niezależnie od tego, czy spodziewa się pierwszej miesiączki, czy też dopiero przyzwyczaja się do tamponów. Najlepiej jej pokaż Wkładki higieniczne Carefree® FlexiComfort, które są ultracienkie i elastyczne. Zaskoczy Cię łatwość użycia i świeży zapach.
Tampony czy podpaski? Przygotowania na wielki dzień
Powiedz córce, jak chronić bieliznę przed zabrudzeniem – wcześnie pokaż jej tampony i podpaski i pozwól samej zdecydować, w czym będzie czuła się najbardziej komfortowo. Pozwoli jej to wyrobić sobie pozytywne nastawienie do zmian zachodzących w jej ciele oraz naturalną, kobiecą pewność siebie.
Wiele dziewcząt wybiera tampony ponieważ są dyskretne, higieniczne i nie krępują ruchów, np. podczas uprawiania ulubionych sportów. Co więcej, podczas noszenia tamponów nie powstają żadne nieprzyjemne zapachy, ponieważ w przeciwieństwie do podpasek, pochłaniają one krew wewnątrz organizmu i zapobiegają zachodzeniu reakcji chemicznych z powietrzem. Możesz zapewnić swoją córkę, że może już od pierwszej miesiączki bezpiecznie stosować tampony. Oczywiście rozumiemy, że jeśli Twoja córka jest bardzo młoda, Ty także możesz mieć związane z tym obawy, ale naprawdę nie ma się czym martwić. Tampony o.b.® ProComfort Mini zostały opracowane specjalnie z myślą o młodych dziewczętach, a przerwanie błony dziewiczej w wyniku ich stosowanie jest bardzo mało prawdopodobne. Ze względu na zmiany hormonalne poprzedzające pierwszą miesiączkę, błona dziewicza przekształca się w miękki, elastyczny fałd skóry. Zazwyczaj można w związku z tym bez problemu stosować małe tampony (rozmiar mini lub normal).
Na początku cykle menstruacyjne są często nieregularne.
Przez pierwsze kilka lat cykle menstruacyjne są często nieregularne. Ustalenie regularnego rytmu zajmuje zwykle trochę czasu, ale po kilku latach u większości kobiet cykl staje się regularny. Pomocne może być prowadzenie przez córkę kalendarzyka miesiączkowego, dzięki czemu będzie mogła od początku śledzić przebieg swoich cykli miesiączkowych.
Czy należy skonsultować się z lekarzem?
Nie ma powodu, aby iść do lekarza tylko dlatego, że Twoja córka zaczęła miesiączkować. Ważne jednak, aby w tym okresie zapewnić jej odpowiednią ochronę poprzez szczepienia. Szczepienie przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest zalecane u dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat. Pomaga ono chronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy i powinno zostać wykonane przed pierwszym stosunkiem płciowym. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat tego i innych szczepień, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Z przyjemnością Ci pomożemy.
Zespół konsultantów o.b.® chętnie odpowie na ewentualne dalsze pytania. Na naszym kanale Youtubel znajdziesz więcej informacji o tamponach, miesiączce i nie tylko.
Opis wszystkich dostępnych rodzajów tamponów znajdziesz w prezentacji naszych produktów.. Zachęcamy Cię do przejrzenia poszczególnych produktów i obszarów ich zastosowania razem z Twoją córką, aby czuła się dobrze przygotowana na każdą sytuację i by mogła swobodnie zapoznać się z tematyką menstruacji.
Może Cię także zainteresować
Czy istnieją różne rodzaje tamponów o.b.®, a jeżeli tak, to który jest dla mnie odpowiedni?
Produkty
Wyszukiwarka produktów o.b.®
Który tampon o.b.® jest dla Ciebie odpowiedni?
Odpowiedz na cztery krótkie pytania.
Często zadawane pytania
Dowiedz się więcej o menstruacji, dojrzewaniu i tamponach.