Skip to main content

Często zadawane pytania

Wszystko na temat okresu dojrzewania

Tak, zanim pojawi się pierwsza miesiączka błona dziewicza jest zwykle na tyle miękka i elastyczna, że można stosować tampony w mniejszym rozmiarze bez obawy o jej uszkodzenie.

Osobom, które podejmują pierwsze próby z tamponami, polecamy zwłaszcza tampony o.b.® ProComfort® Mini (są to najmniejsze tampony z gamy produktów o.b.®). Z wypróbowywaniem tamponów o.b.® ExtraProtect poczekaj aż będziesz miała większą wprawę. Są one szczególnie odpowiednie w przypadku obfitego krwawienia, na przykład po porodzie albo podczas menopauzy.

czytaj

Tak, co do zasady dziewczęta mogą używać tamponów już od pierwszej miesiączki. Zmiany hormonalne zachodzące przed pierwszą miesiączką powodują, że błona dziewicza znajdująca się w dolnej części u ujścia pochwy zmienia się w miękki, rozciągliwy fałd skóry.

Dzięki temu można zazwyczaj bez problemów i bez uszkodzenia błony dziewiczej używać mniejszych tamponów, takich jak o.b.® ProComfort Mini, Normal albo o.b.® Original. Młode dziewczęta powinny zacząć od tamponów o.b.® ProComfort Mini, ponieważ wyjątkowo łatwo je się wkłada.

czytaj

Nie, nie powinno się używać tamponów przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Powinnaś nosić tampony tylko podczas okresu. W innym wypadku pochwa będzie najprawdopodobniej zbyt sucha i możesz odczuwać dyskomfort podczas wkładania tamponu.

Pojawienie się pierwszej miesiączki to pewny znak, że ciało jest na tyle rozwinięte, abyś mogła korzystać z tamponów. Na pierwszą miesiączkę dobrym wyborem będą tampony o.b.® ProComfort Mini, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o młodych dziewczętach i których można bezpiecznie używać już od pierwszej miesiączki.

czytaj

Tak, w okresie dojrzewania niektóre dziewczęta odczuwają ukłucia i napięcie w piersiach, które są wywoływane przez hormony. Nie jest to nic niezwykłego i zazwyczaj nie jest bolesne. Jeżeli jednak odczuwasz ból, powinnaś zdecydowanie umówić się na wizytę u lekarza.

czytaj

Dwie trzecie dziewcząt w wieku od jedenastu do siedemnastu lat ma nieregularne miesiączki. Nie ma powodów do obaw.

Nieregularne cykle to znak, że produkcja hormonów płciowych nie jest jeszcze na tyle dojrzała lub zrównoważona, aby powodować regularne miesiączki.

czytaj

Okres dojrzewania to normalny etap rozwoju fizycznego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju fizycznego, warto udać się do lekarza.

Dokładne badanie przez lekarza pediatrę, lekarza rodzinnego lub ginekologa pozwoli stwierdzić, jaki jest ogólny stan twojego rozwoju i zdrowia, a lekarz udzieli odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.

czytaj

Dziewczynka nie dostanie miesiączki dopóki jej ciało nie będzie na to gotowe, a ciało kieruje się swoim wewnętrznym zegarem. U większości dziewcząt pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 12-13 lat, ale u niektórych pojawia się rok lub dwa lata wcześniej lub później. W przypadku wątpliwości co do rozwoju fizycznego zaleca się wizytę u lekarza.

czytaj

Powierzchnia pochwy oraz tkanka gruczołowa stale się odnawiają, a martwe komórki powierzchniowe ulegają złuszczeniu. Pochwa pozostaje także wilgotna w wyniku przemieszczania się wydzieliny z dolnych warstw tkanki na powierzchnię. Złuszczone komórki oraz wydzielina są całkowicie normalne i stanowią naturalną część funkcjonowania zdrowej pochwy. Zazwyczaj tak wydzielina jest przezroczysta lub biała („białe upławy”).

Konsystencja i kolor wydzieliny mogą się zmieniać w trakcie kobiecego cyklu. Jeżeli poczujesz, że wydzielina ma nieprzyjemny zapach lub jeżeli odczuwasz swędzenie, skontaktuj się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym. Większość dziewcząt będzie dostrzegała białe upławy na bieliźnie na rok lub dwa przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Jest to całkowicie normalne i stanowi znak, że organy płciowe zaczęły już funkcjonować.

czytaj

Są dwie oznaki wskazujące, że zbliża się pierwsza miesiączka – gwałtowny wzrost oraz wydzielina z pochwy zauważana przez wiele dziewczynek na bieliźnie. Wydzielina jest całkowicie naturalnym produktem pochwy, który wskazuje, że narządy rozrodcze zaczynają działać.

Pochwa wytwarza różne ilości wydzieliny w różnych okresach – czasem więcej, czasem mniej. Pierwsza miesiączka zwykle ma miejsce od roku do dwóch lat po pojawieniu się wydzieliny po raz pierwszy.

czytaj

Proces dojrzewania jest bardzo zróżnicowany. Nie każda dziewczynka zauważy u siebie te same objawy w tym samym czasie i w tej samej kolejności.

Pierwszą zmianą, którą dziewczynka prawdopodobnie zauważy, jest rozwój piersi, a następnie pojawienie się owłosienia w okolicy łonowej i pod pachami. Wydzielina z pochwy zwykle pojawia się na około rok przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Zmiany te zachodzą między dziewiątym a piętnastym rokiem życia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian zachodzących w twoim ciele, obejrzyj naszą animację.

czytaj

W okresie dojrzewania wargi sromowe większe rosną i grubieją aż zakryją całe lub prawie całe wargi sromowe mniejsze.

Zdarza się, że w okresie dojrzewania wargi sromowe mniejsze są większe niż wargi sromowe większe i wystają spomiędzy nich. Jednakże indywidualne zmiany w rozwoju podczas okresu dojrzewania są tak duże, że nie można tak naprawdę mówić o jakiejś normie.

czytaj

Piersi zaczynają rozwijać się przed pierwszą miesiączką i mogą później zmieniać się dalej.

Około siedemnastego roku życia rozwój fizyczny jest już zwykle zakończony i piersi są już w pełni ukształtowane. Każda dziewczyna i każda kobieta wygląda inaczej, tak samo jak różnią się między sobą wielkość i kształt ich piersi. Mogą być duże lub małe, zazwyczaj jest to uwarunkowane rodzinnie.

czytaj

Pierwsza miesiączka (czyli menarche) może być normalnym krwawieniem i trwać od trzech do siedmiu dni. Niektóre dziewczęta mogą jednak zauważyć tylko plamkę krwi na bieliźnie albo małą, brązowawą kropkę, ponieważ krwawienie jest bardzo skąpe.

czytaj

Podpaskę nosi się na zewnątrz ciała. Jest ona przymocowana do bielizny paskiem samoprzylepnym i wchłania wydzielinę menstruacyjną dopiero, gdy wypłynie ona z pochwy. W przeciwieństwie do podpasek tampony wchłaniają wydzielinę menstruacyjną wewnątrz ciała, dzięki czemu wszystko na zewnątrz pozostaje wygodne, suche i czyste.

Tampony nie przemieszczają się i stanowią dobre rozwiązanie, jeżeli masz ochotę poćwiczyć lub pójść na basen. Każda dziewczyna powinna sama wybrać, którą opcję woli. Najlepiej, żebyś sama sprawdziła, który tampon najbardziej ci odpowiada.

czytaj

Nie martw się, nie jesteś jedyna, która ma ten problem! Pryszcze są zwykle częścią okresu dojrzewania. Dobra wiadomość jest taka, że kiedyś znikają!

Pryszcze pojawiają się w wyniku zwiększonej produkcji hormonów odpowiedzialnych za wszystkie inne zmiany zachodzące w twoim ciele. To hormony sprawiają, że twoja skóra produkuje więcej sebum (sebum to ta tłusta substancja, która sprawia, że twoja skóra jest jędrna). Sebum z kolei zapycha mieszki włosowe i powoduje pojawienie się pryszczy.

Niektórzy mają ich więcej, inni mniej. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładne i regularne oczyszczanie skóry i włosów oraz powstrzymanie się od pokusy wyciskania pryszczy. Jeżeli będziesz trzymała się tej zasady, wkrótce powinnaś zauważyć poprawę.

czytaj

Nie musisz mieć obsesji na punkcie mycia, ale też nie powinnaś kompletnie się zaniedbać podczas miesiączki. Idealnie byłoby, gdybyś podmywała się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeżeli będziesz podmywała okolice intymne częściej niż to konieczne, może to zaburzyć delikatną skórę. Jeżeli z kolei będziesz podmywała się zbyt rzadko, może pojawić się nieprzyjemny zapach.

czytaj

To zależy wyłącznie od ciebie. Jeżeli przeszkadza ci to owłosienie, możesz je zgolić lub usunąć za pomocą wosku. Woskowanie polega na nałożeniu na skórę gorącego wosku, a następnie usunięcie wosku i włosków jednym szybkim ruchem. Najlepiej, żebyś poprosiła mamę, starszą siostrę albo przyjaciółkę, aby pokazały ci, jak to zrobić. Możesz także udać się do kosmetyczki.

czytaj