Pierwsza miesiączka - objawy i przygotowanie
Search
Rozmowa z córką o miesiączce oznacza też pokazanie jej różnych dostępnych form ochrony i pomoc w wyborze najlepszej dla niej. Podpaski czy tampony – jeśli będzie dobrze przygotowana, ten szczególny czas będzie dla niej trochę łatwiejszy.
Rozmawianie o miesiączce to jedna rzecz.
Ale zapoznanie córki z różnymi dostępnymi zabezpieczeniami na długo przed pierwszą menstruacją pozwoli złagodzić jej niepokój.
Pokaż córce wkładki higieniczne przed jej pierwszą miesiączką
Większość dziewczynek zauważa przezroczystą lub białą wydzielinę z pochwy, która wysychana bieliźnie, rok lub dwa lata przed pierwszą
miesiączką. To naturalne, wydzielina ta oznacza, że narządy rozrodcze zaczynają działać.
Jest to dobry moment, aby wprowadzić córkę w higienę osobistą podczas miesiączki. W trakcie rozmowy o zmianach, jakie zachodzą w jej ciele, możesz wyjaśnić, że wydzielina z pochwy to całkowicie normalny znak dojrzewania. To ją uspokoi i pomoże jej czuć się pewnie. To dobry moment by pokazać jej wkładki higieniczne. Będą one wchłaniać wydzielinę i pomogą córce czuć się świeżo. Możesz pokazać jej, jak założyć wkładkę, wystarczy zerwać pasek ochronny i przycisnąć wkładkę mocno do bielizny.
W okresie dojrzewania wiele dziewcząt martwi się, że dostanie pierwszej miesiączki nagle, w najbardziej nieodpowiednim momencie. Wkładek można używać na co dzień, w oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę. Wypróbujcie wkładki Carefree, które zapewniają 5 korzyści związanych ze świeżością.
Przygotowanie na wielki dzień
Możesz dużo wcześniej pokazać córce wszystkie dostępne opcje zabezpieczenia – podpaski i tampony – i pozwolić jej zdecydować, którą wybiera. To pomoże jej pozytywnie zaakceptować zmiany zachodzące w jej ciele i nabrać kobiecej pewności siebie.
Wiele dziewcząt woli tampony, gdyż są one dyskretne, higieniczne, dają większą swobodę ruchu i pozwalają na uprawianie sportu nawet w czasie miesiączki. Ponadto nie pozwalają na powstawanie nieprzyjemnego zapachu, gdyż w przeciwieństwie do podpasek wchłaniają wydzielinę miesiączkową w ciele i nie dopuszczają do utlenienia się krwi w kontakcie z powietrzem. Możesz zapewnić ją, że można ich używać bezpiecznie już od pierwszej miesiączki! Rozumiemy, że sama możesz mieć wątpliwości („ona jest jeszcze taka młoda!”), ale to naprawdę żaden problem. Szczególnie tampony o.b.® ProComfort™ Mini są zaprojektowane z myślą o młodych dziewczętach. Prawdopodobieństwo, że tampon zniszczy jej błonę dziewiczą, jest bardzo niewielkie. Zmiany hormonalne zachodzące przed pierwszą miesiączką powodują, że błona dziewicza znajdująca się u ujścia pochwy zmieni się w miękki, elastyczny fałd błony śluzowej,
co zwykle pozwala na stosowanie mniejszych tamponów, np. rozmiarów Mini i Normal, bez żadnych problemów.
Możesz zamówić próbki tamponów o.b.® ProComfort Mini i Normal. Pakiet zawiera także broszurkę i kalendarzyk miesiączkowy.
Kontroluj cykl menstruacyjny z kalendarzykiem o.b.®!
Cykl miesiączkowy często jest nieregularny przez pierwsze kilka lat. Z czasem zwykle się stabilizuje i po kilku latach większość kobiet ma już regularne cykle. Twojej córce może być łatwiej kontrolować cykl z kalendarzykiem już od samego początku! Uruchomiliśmy nowy, praktyczny kalendarzyk miesiączkowy o.b.® – jest on dostępny na stronie i w formie aplikacji mobilnej.
Czy powinnyśmy iść do lekarza?
Menstruacja to zjawisko całkowicie fizjologiczne, nie ma więc powodu iść do lekarza tylko dlatego, że córka zaczęła miesiączkować. Jest to jednak czas, kiedy trzeba uzupełnić szczepienia. Szczepienie przeciw wirusowi HPV zalecane jest pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. Chroni
ono przed rakiem szyjki macicy i powinno być wykonane przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o nim i innych szczepionkach.