Fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki
Search
W czasie okresu warto szczególnie zadbać o komfort. Co może pomóc i o co warto zadbać, żeby poczuć się lepiej? W pierwszej kolejności pamiętajmy o prawidłowej higienie.
Podstawowe zasady
Odpowiednia higiena osobista sprawi, że nie tylko poczujemy się czysto i świeżo. Zwracając na nią szczególną uwagę, zapobiegniemy infekcjom, których można nabawić się podczas miesiączki. Utrata krwi podczas menstruacji osłabia naturalne bariery ochronne okolic intymnych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tych okolic. Niestety w świadomości ludzi oraz w internecie krążą różne opinie na ten temat. Sprawdźmy więc jakie informacje są popularne oraz czy są one prawdziwe, a które fałszywe.
Podczas okresu nie wolno zażywać gorących kąpieli w wannie
Prawda. Wiele osób rezygnuje z kąpieli na rzecz prysznica, jednak to, co jest najbardziej niebezpieczne, to wysoka temperatura wody. Rozszerza ona naczynia krwionośne, więc następuje nasilenie krwawienia. Co za tym idzie, kąpiel w gorącej wodzie w czasie menstruacji może znacznie osłabić organizm. W skrajnej sytuacji doprowadzi to do krwotoku.
Zbyt częste mycie okolic intymnych nie jest wskazane
Fałsz. Groźne jest zbyt rzadkie mycie. Krew pozostająca w okolicach ciepła wydzielanego przez ciało jest świetną pożywką dla bakterii. Dlatego podczas miesiączki zaleca się mycie okolic intymnych przynajmniej 2-3 razy na dobę. Jeśli czujesz potrzebę odświeżenia się poza domem, możesz użyć chusteczki do higieny intymnej.
Zbyt rzadkie zmienianie tamponów może być groźne
Prawda. Przyjmuje się, że podczas obfitego krwawienia tampon powinien być wymieniany co 2-3 godziny, a w pozostałych dniach miesiączki do 8 godzin. Nieusunięty po dobie może stać się źródłem zakażenia, dlatego istotna jest regularna wymiana tego środka higienicznego
Podpaski o zwiększonej chłonności można nosić cały dzień
Fałsz. Jak już wspominaliśmy wcześniej, usuwanie krwi z okolic intymnych jest kluczową sprawą. Nawet jeśli zakupisz "superchłonne" podpaski, nie oznacza to, że możesz nosić je od rana do wieczora. Specjalne składniki chemiczne, które zwiększają funkcjonalność podpaski, przy długim kontakcie ze skórą mogą podrażnić lub wywołać pieczenie i swędzenie.
Kobieta podczas okresu brzydko pachnie
Fałsz. Krew miesięczna prawie wcale nie pachnie. Z tego powodu miesiączka nie jest powodem, żeby używać więcej preparatów do higieny, dezodorantów lub środków odkażających. Stosując takie środki w okolicach intymnych, można co najwyżej je podrażnić lub zmniejszyć naturalną odporność. Nieprzyjemny zapach jest efektem reakcji zaschniętej krwi z substancjami chemicznymi znajdującymi się na podpaskach. Żeby tego uniknąć wystarczy zachować wszystkie podstawowe elementy prawidłowej higieny intymnej, włącznie z odpowiednio częstym zmienianiem środków higienicznych.
Miesiączka nie jest stanem, którego należy się obawiać. Wystarczy zadbać o prawidłowe nawyki związane z pielęgnacją okolic intymnych, żeby czuć się dobrze i świeżo. Odpowiednia higiena zabezpieczy również przed nieprzyjemnymi infekcjami i pozwoli nawet w te dni na normalne funkcjonowanie.