Skip to main content

Czy muszę rezygnować z aktywności fizycznej podczas okresu?

Search

Nastolatka

Każda kobieta doskonale wie, że cykl menstruacyjny ściśle powiązany jest z rozrodczością. Zachodzące w tym czasie zmiany w organizmie są oznaką zdrowia i prawidłowego rozwoju. Wiele kobiet w tym momencie odczuwa skurcze, bóle brzucha i głowy, a nawet nudności. Jeżeli tego typu dolegliwości łagodnieją na przykład po zażyciu delikatnych środków przeciwbólowych, to okres nie powinien wpływać na prowadzenie normalnego trybu życia.

A jak jest ze sportem? Czy w tym czasie nastolatki i dorosłe kobiety mogą uprawiać wszystkie aktywności fizyczne? Jak poszczególne dyscypliny wpływają na samopoczucie i zdrowie?

Czy aktywność jest wskazana?

Specjaliści jednoznacznie wypowiadają się w tym temacie. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do uprawnia sportu. Wręcz przeciwnie - niektóre formy aktywności fizycznej mogą zrelaksować i zmniejszyć silne bóle brzucha. Lekarze ginekolodzy szczególnie polecają pływanie. Jest to relaks dla całego ciała i umysłu. Jeżeli kobieta zdecyduje się na używanie odpowiednich środków higieny, to wizyta na basenie pomoże jej się odprężyć i zlikwiduje napięcie oraz silne skurcze. Chodzenie na pływalnię można rozpocząć tuż przed pojawieniem się okresu. W tym czasie poziom progesteronu w organizmie kobiety jest najwyższy, więc może pojawić się zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki aktywności łatwiej uporać się z tym problemem.

Czego warto jeszcze spróbować?

Treningami godnymi polecania w trakcie miesiączki są: pilates, marsz, joga czy rozciąganie.

Powyższe dyscypliny adresowane są przede wszystkim do osób, które nie mają do czynienia z regularnymi treningami i które aktywność fizyczną chcą wykorzystać do złagodzenia bólów brzucha i innych dolegliwości miesiączkowych. Niemniej jednak, jeśli kobieta jest aktywna, dba o siebie i na co dzień wyczynowo uprawia jazdę na rowerze, bieganie, skoki, czy jazdę konną, to w trakcie miesiączki także może to robić.

W trakcie okresu nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, a wybór właściwej dyscypliny może pomóc w złagodzeniu bólu miesiączkowego.