Brak miesiączki – przyczyna nie musi być jedna
Search
Zatrzymanie miesiączki większości kobiet kojarzy się jednoznacznie z ciążą. Co jednak w sytuacji, kiedy ciążę w 100% wykluczamy, a okres nadal się nie pojawia? Okazuje się, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. W zdecydowanej większości przypadków niepojawiające się przez dłuższy czas krwawienie miesiączkowe wymaga konsultacji lekarskiej. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom braku miesiączki.
Gdy znacznie stracisz na wadze
Może to nieść ze sobą konsekwencje w postaci zatrzymania miesiączki. Dlatego jeśli w ostatnich miesiącach sporo schudłaś, koniecznie wylicz swój wskaźnik BMI. Może się bowiem okazać, że Twoja waga jest zdecydowanie za niska i to właśnie ten czynnik odpowiada za zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Warto skonsultować się w takiej sytuacji z dietetykiem, który pomoże Ci w doborze zbilansowanej i zdrowej diety, aby ustabilizować wagę, co w konsekwencji może doprowadzić do powrotu okresu.
Zaburzenia hormonalne?
Problemy z gospodarką hormonalną należą do jednych z najczęstszych przyczyn braku okresu. Jeśli zauważysz u siebie, poza zatrzymaniem krwawienia miesiączkowego, takie dodatkowe objawy jak: nadmierne owłosienie, szybkie chudnięcie lub przybieranie na wadze (niezależnie od diety) czy też chroniczne zmęczenie, może to wskazywać na problemy hormonalne. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie wielu badań, na które powinien skierować Cię lekarz ginekolog lub endokrynolog. Większość zaburzeń hormonalnych wymaga bowiem leczenia farmakologicznego.
Schorzenia układu rozrodczego
Do zdecydowanie najczęstszych schorzeń powodujących zanik miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym należy zespół policystycznych jajników. Wiąże się on z zaburzeniami jajeczkowania, które prowadzą do powstawanie torbieli na jajnikach. Inne schorzenia, mogące prowadzić do zatrzymania krwawień miesiączkowych, to przykładowo zrosty wewnątrzmaciczne, które również wymagają interwencji lekarza ginekologa.
Stres
Życie w stałym napięciu nerwowym nie jest niczym korzystnym dla naszego organizmu. Długotrwały stres może spowodować zanik miesiączki. W takiej sytuacji w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu poziomu prolaktyny, co w konsekwencji hamuje krwawienie. Jeżeli to właśnie stres przyczynił się do braku okresu w Twoim przypadku, rozważ przyjmowanie leków uspokajających lub rozmowa z psychologiem są wskazane.
Menopauza
Jeżeli jesteś w wieku 40+, może się okazać, że rozpoczęła się u Ciebie menopauza i to właśnie ona spowodowała zatrzymanie miesiączki. Jeżeli dodatkowo dokuczają Ci wahania nastrojów bądź uderzenia gorąca, skontaktuj się ze swoim ginekologiem - to mogą być pierwsze symptomy przekwitania.